Mnoho žen řeší hned po narození nebo již během těhotenství, jak zajistit každodenní péči o miminko a přitom neskončit se slibně rozjetou kariérou. Některé ženy obětují mateřství mnoho, ale každá se nechce vzdát činností, které ji naplňují. Nebo jsou nuceny z finančních důvodů pracovat alespoň na částečný úvazek.

Nejlepším řešením je povolat babičky milující svá vnoučata. Toto se však týká jen malé části maminek, protože dnešní babičky většinou ještě pracují nebo bydlí mnoho kilometrů daleko. Poté už nezbývá nic jiného, než pro své děti najít chůvu.

Jak postupovat?

Maminky, které si chtějí usnadnit práci s hledáním chůvy, osloví agenturu, která se výběrem vhodných pečovatelek zabývá. Chůvy již vybírá dle vašich požadavků týkající se časové flexibility, vzdělání a věku. Postará se o jejich proškolení, ověří si bezúhonnost, případně reference z předchozích míst. Agentura vám většinou nabídne více kandidátek a záleží na vás, kterou uznáte za nejvhodnější. Samozřejmě se za tuto službu platí dle ceníku agentury.

Jsou maminky, které si raději dají práci s hledáním chůvy osobně. Nejlepší je oslovit kamarádky či známé, jestli nevědí o nějaké spolehlivé a již praxí ověřené osobě. Není nic lepšího, než vidět pečovatelku přímo v akci, nebo mít důvěryhodné doporučení. Další možností je podání inzerátu. Rizikem je, že se přihlásí velký počet uchazeček a s výběrem pak strávíte mnohem víc času. Také veškeré riziko ze špatného výběru je na vás. Než učiníte závazné rozhodnutí, měli byste chůvu vzít do rodiny na zkoušku, abyste věděli, jak na ni dítě reaguje.

Důležité body při výběru pečovatelky:

  • proškolení, kurz první pomoci, odborné semináře apod.
  • dodané reference od rodin, dětských koutků či přátel
  • osobní názor na osobu a povahu pečovatelky
  • první hlídání – test reakcí dítěte a interakce mezi chůvou a dítětem
  • názor po delší době, kdy je pečovatelka s dítětem sama
  • další vzdělávání – i v průběhu hlídání dbát na další vzdělávání chůvy a nové poznatky
  • atd.

 

 

Kdy svěřit dítě chůvě?

V jakém věku je nejvhodnější pořídit si chůvu? Paradoxně je nejlepší začít s občasným hlídáním co nejdříve po narození děťátka. Začlenit tak chůvu do nejbližšího kruhu rodiny. Půlroční dítě začíná rozlišovat lidi pohybující se kolem něj na “svoje“ a “cizí“. Když pak necháte po odchodu matky dítě samotné s cizí osobou, začne prožívat tzv. separační úzkost. Nejhorší variantou v tomto věku je časté obměňování chůvy.

Pokud budete mít štěstí na chůvu, která tuto práci provádí nejen profesionálně, ale hlavně s láskou, stane se pro dítě další tetou či babičkou, ale její případný odchod může být pro vaši ratolest traumatizující.

Pro dlouhodobé hlídání dítěte je také nutné zapojit chůvu do vlastní výchovy dítěte. To ale neznamená zapojovat ji i do domácích prací. „Není vhodné kombinovat práce v domácnosti s hlídáním dítěte. Jednou jsem na to přistoupila a výsledkem bylo, že na velmi živou čtyřletou holčičku nezbýval kvůli domácí práci téměř žádný čas. Rodiče sice viděli, že je uklizeno a navařeno, ale já jsem věděla, že mnohem lepší by bylo, více se věnovat holčičce,“ říká paní Hanka, která má s hlídáním mnoholeté zkušenosti. Pokud tedy chcete paní na úklid, je ideální tyto dvě profese rozlišit a zvlášť najmout uklízečku a zvlášť chůvu.